Warszawa, polskie miasto stołeczne, oferuje szerokie wsparcie dla dzieci i nastolatków w postaci bezpłatnych warsztatów, konsultacji ze specjalistami, a także centrum zdrowia psychicznego. W trakcie swojej wizyty w jednym z tych centrów, prezydent miasta Rafał Trzaskowski podkreślił konieczność takiego wsparcia i zapowiedział powstanie kolejnego ośrodka zdrowia psychicznego.
Głównym założeniem samorządu jest pomoc wszystkim potrzebującym, szczególnie w obliczu globalnego kryzysu w dziedzinie psychiatrii i psychologii dziecięcej, który dotyka również Polskę. Prezydent miasta wyraził wdzięczność dla personelu poradni zdrowia psychicznego na Woli oraz wszystkich innych placówek na terenie Warszawy, które udzielają pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Trzaskowski przekazał również informacje dotyczące ilości młodych osób korzystających z oferowanej pomocy. W pierwszym półroczu 2024 roku ponad 13 tysięcy dzieci i młodzieży skorzystało z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej w miejskich przychodniach i szpitalach. W roku 2023 liczba ta wynosiła nieco ponad 20 tysięcy.
Wzmiankował także o szeregu inicjatyw realizowanych przez samorząd, takich jak organizacja drugiej edycji Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego, który ma miejsce na wiosnę. W ramach pierwszej edycji odbyło się ponad 160 bezpłatnych wydarzeń na terenie całego miasta.
Podziękowania dla miasta za wsparcie w pracach nad rozbudową i modernizacją nowych ośrodków zdrowia psychicznego przekazał doktor Cezary Żechowski, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży działający na terenie Szpitala Wolskiego.
Oferta miasta skierowana jest również do rodziców i opiekunów dzieci zmagających się z kryzysami psychicznymi. Dla nich organizowane są warsztaty, a dzieci uczą się radzenia sobie ze stresem i wzmacniania odporności psychicznej. W mieście działa sieć 28 poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym 4 specjalistyczne.
Na terenie Polski funkcjonuje trójstopniowy system opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków. Pierwszy poziom to ambulatoryjna opieka psychologiczna i psychoterapeutyczna, oferująca porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii. Takie ośrodki znajdują się m.in. na terenie Śródmieścia, Woli, Ursusa, Ochoty, Bielan, Białołęki, Wawra.
Drugi poziom opieki psychiatrycznej obejmuje centra zdrowia psychicznego oferujące szerszy zakres świadczeń niż ośrodki pierwszego poziomu. Na tym poziomie pacjenci są pod opieką lekarzy psychiatrów, a opieka jest bardziej zaawansowana. Tego typu pomoc oferuje 8 miejskich podmiotów leczniczych m.in. poradnie na Woli, Ursynowie, Ochocie, Pradze-Północ i Pradze-Południe.
Najbardziej specjalistyczną pomoc udzielają wysokospecjalistyczne placówki stanowiące trzeci poziom wsparcia zdrowia psychicznego. Skierowanie do nich jest konieczne.