Mimo że wakacje dopiero się rozpoczęły, zgromadziły już tragiczne statystyki. Do tej pory utonęło 11 osób, a wśród nich niestety znalazły się trzy dzieci. Liczby te są tym bardziej porażające, kiedy uwzględnimy fakt, że od początku bieżącego roku liczba ofiar utonięć wynosi aż 161, jak informuje Policja.

Woda jest miejscem przyjemnym do odpoczynku i rekreacji, jednak nie należy zapominać, że jest to również żywioł. Wobec tego wymaga od nas zachowania wszelkich środków ostrożności i działań zgodnych ze zdrowym rozsądkiem.

Zbliża się upalny weekend, więc ważne jest, abyśmy pamiętali o odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo naszych bliskich. W dużej mierze zależy ono od przestrzegania pewnych podstawowych zasad:

  • dbałość o najmłodszych i nie pozostawianie ich bez nadzoru zarówno na plaży, jak i w wodzie,
  • wstrzemięźliwość od pływania i wejścia do wody po spożyciu alkoholu,
  • korzystanie z miejsc przeznaczonych do kąpieli, które są odpowiednio oznakowane,
  • nie wchodzenie do wody rozgrzanym ciałem – przed wejściem warto schłodzić klatkę piersiową, szyję, kark i nogi, aby uniknąć wstrząsu termicznego,
  • realistyczna ocena swoich umiejętności pływackich i kondycji fizycznej,
  • zwracanie uwagi na osoby kąpiące się obok nas,
  • w razie potrzeby niezwłoczne dzwonienie na numer alarmowy 112.

Przy pomocy aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy również zgłaszać potencjalnie niebezpieczne miejsca na wodach. Każde takie zgłoszenie będzie sprawdzane przez Policję, a jeśli okaże się prawdziwe, zostaną podjęte działania mające na celu eliminację stwierdzonego zagrożenia.

Nie pozwólmy, aby letnia beztroska przesłoniła nam konieczność dbania o nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych najbliższych. Jeżeli zaś jesteśmy świadkami nieodpowiedzialnego zachowania nad wodą – powinniśmy reagować. Nasza postawa może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.