Rozpoczynając nowy rok, pierwszego dnia stycznia 2025 roku, Polska po raz drugi miała zaszczyt objąć przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej na okres półrocza. Wśród priorytetów polskiej prezydencji znajdują się działania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa europejskiego zarówno na płaszczyźnie wewnętrznej jak i zewnętrznej, a także w obszarach takich jak informacje, energetyka czy zdrowie publiczne. W związku z tą doniosłą okolicznością, Warszawa została ozdobiona flagami europejskimi. Ponadto, Pałac Kultury i Nauki w nocy oświetlony jest barwami flag Polski oraz Unii Europejskiej.

Przewodnictwo Polski nad Radą Unii Europejskiej przypadło na niełatwe czasy. Jak podkreśla prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, cała Europa doświadcza skutków agresji Rosji na Ukrainę, co zmusza do poszukiwania rozwiązań umacniających potencjał obronny kontynentu. Niemniej jednak, jak dodaje Trzaskowski, Polska podejmuje to wyzwanie z pozycji unijnego lidera, zdolnego do kierowania Unią Europejską ku wspólnym celom.

Jako przewodnicząca Rady Unii Europejskiej, Polska będzie musiała sprostać szeregowi wyzwań, takich jak: zapewnienie bezpieczeństwa europejskiego, zarządzanie migracją, przeciwdziałanie zmianom klimatu i utrzymanie konkurencyjności UE na rynku globalnym. Ponadto, w okresie przewodnictwa Polski, rozpocznie się kadencja nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE w Warszawie odbędzie się 22 nieformalne rady ministrów z krajów UE. Chociaż główne wydarzenia będą miały miejsce w stolicy, prezydencja ma zasięg ogólnopolski z planami spotkań w około 20 miastach. Do Polski przybędzie około 40 tysięcy delegatów, a łącznie odbędzie się ponad 300 oficjalnych wydarzeń.

Jak działa Rada UE? Jako instytucja reprezentująca rządy państw członkowskich, na jej forum ministrowie i eksperci z całej UE negocjują i uchwalają prawo unijne, zawierają umowy międzynarodowe w imieniu UE, uchwalają budżet UE, kreują politykę zagraniczną i bezpieczeństwa oraz koordynują politykę państw członkowskich. Co pół roku przewodnictwo w Radzie przechodzi na kolejne państwo członkowskie, co oznacza, że każde z nich pełni tę rolę raz na 13,5 roku. Polska sprawuje tę funkcję po raz drugi, pierwszy raz miało to miejsce w 2011 roku.

Warszawa korzysta z członkostwa Polski w UE na wiele sposobów. Przede wszystkim, Warszawa wykorzystuje fundusze europejskie na różnego rodzaju inwestycje infrastrukturalne, takie jak budowa metra, zakup autobusów czy modernizacja przychodni. Rok 2025 Warszawa powitała z bilansem ponad 19,7 mld zł uzyskanego dofinansowania z funduszy europejskich oraz dodatkowymi ponad 400 mln zł pożyczki.

Większość tych funduszy przeznaczona jest na „zielone” projekty, takie jak zakup 92 autobusów elektrycznych czy wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół. Fundusze unijne pomagają także w modernizacji infrastruktury takiej jak drogi czy przestrzenie publiczne. Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społeczny realizowane są projekty skierowane do przedsiębiorców czy budowa żłobków, przedszkoli czy szkół.