Warszawa podejmuje decyzje na rzecz środowiska naturalnego, zmniejszając udział betonu i asfaltu na rzecz zieleni. Plac Bankowy obsadzony drzewami, rozległe tereny zielone na ulicy Filtrowej, placu Wilsona i skwerze Markowskiego oraz nowe parki liniowe i ogrody deszczowe są tylko niektórymi z miejsc, w których Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy usunęli około 7 tys. m kwadratowych betonu w roku 2024. Również ulice Chmielna, Bracka i Polna oraz Park Skaryszewski zostały odświeżone i zazielenione.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, wyraźnie podkreśla chęć stworzenia zielonego i przyjaznego dla środowiska centrum miasta. Prowadzone działania mają na celu poprawę jakości powietrza w mieście, promowanie miejskiego transportu oraz rowerów, a także tworzenie nowych terenów zielonych. Wszystko to jest częścią większego projektu o nazwie „Stolica zieleni”.

Polityka zazieleniania miasta jest konsekwentnie realizowana od lat przez lokalne jednostki administracyjne. Jest ona niezwykle istotna dla mieszkańców, zwłaszcza w kontekście zmian klimatu. Jednym z głównych celów jest redukcja tzw. miejskiego efektu wyspy ciepła występującego w Warszawie. Tego typu działania przyczyniają się do obniżenia temperatury, szczególnie podczas letnich upałów.

Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, przyznaje, że nie da się całkowicie zrezygnować z betonu w mieście. Niemniej jednak, istnieją miejsca, gdzie nie jest on potrzebny i tam właśnie stara się działać Zarząd, likwidując go tam, gdzie to możliwe. W ramach działań zarządu usuwany jest stary asfalt, kostka brukowa i płyty chodnikowe, a na ich miejsce sadzona jest zieleń – proces ten nazywany jest rozpłytowaniem.

W wyniku tego rodzaju działań poprawia się również bezpieczeństwo pieszych. Widać to na przykładzie ulicy Filtrowej, gdzie wprowadzone zmiany pozwoliły na stworzenie dodatkowego miejsca dla pieszych i nowych drzew. W tym roku miejsce dla zieleni znalazło się także wzdłuż innych ulic w całej Warszawie. Przykładowo na placu Bankowym pojawiło się dziewięć nowych dębów przy skrzyżowaniu z ulicą Elektoralną, a w alei „Solidarności”, na tyłach Muzeum Niepodległości, powstał ogród deszczowy.

Jeszcze więcej zieleni pojawiło się w centrum Warszawy dzięki realizacji projektu Nowe Centrum Warszawy przez Zarząd Dróg Miejskich. Po przebudowie placu Pięciu Rogów w 2022 roku, który stał się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców, kolejne śródmiejskie ulice były oddawane do użytku w kolejnych miesiącach tego roku.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy nadal realizuje swoją strategię adaptacji do zmian klimatu poprzez redukcję powierzchni betonowych i asfaltowych. W 2024 roku ZZW przekształcił 3274 m kwadratowych powierzchni, a w przyszłym roku planuje zrealizować 11 projektów o łącznej powierzchni 3 tys. m kwadratowych finansowanych z budżetu obywatelskiego.