Warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. (MPWiK) aktywnie dąży do zwiększenia wykorzystania zielonej energii. Najnowsza inicjatywa tej miejskiej firmy polega na współpracy z Veolia Energia Warszawa S.A. w celu przetestowania możliwości odzyskiwania ciepła z nieoczyszczonych ścieków. Ten projekt jest częścią większej strategii, która ma na celu wprowadzenie modelu gospodarki obiegu zamkniętego.
Dzięki umowom zawartym między tymi dwoma spółkami, energia cieplna może być pozyskiwana bezpośrednio z sieci kanalizacyjnej i bezpośrednio wprowadzana do miejskiej sieci ciepłowniczej. MPWiK umożliwi firmie Veolia dostęp do Stacji Pomp Kanałowych „Nowodwory” oraz do surowego ciepła zawartego w nieoczyszczonych ściekach.
Zawarcie umowy z Veolią stanowi kolejny element strategii MPWiK mającej na celu znalezienie nowych, ekologicznych źródeł energii. Spośród istniejących już rozwiązań, takich jak instalacja paneli fotowoltaicznych, pozyskiwanie energii z biogazu i wykorzystanie turbiny parowej w zakładzie „Czajka”, MPWiK jest już w stanie pokryć 1/3 swojego zapotrzebowania na energię. W roku poprzednim spółka wyprodukowała 60 tys. MWh energii. Ten najnowszy projekt ma też potencjał do zmniejszenia emisji CO2 i poprawy jakości powietrza w Warszawie.
„Dążymy do tego, aby znaleźć rozwiązania korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców naszego miasta. Dlatego kierujemy nasze wysiłki ku osiągnięciu neutralności energetycznej” – mówi Renata Tomusiak, prezes zarządu Wodociągów Warszawskich. Dodaje, że odzysk ciepła ze ścieków to kolejny etap innowacyjnych działań firmy, które mają na celu maksymalne wykorzystanie zasobów naturalnych.
Paweł Orlof, prezes zarządu Veolia Energia Warszawa S.A., również pozytywnie ocenia współpracę obu firm. „Wierzymy w przyszłość Warszawy jako miasta, które tętni odnawialną energią. Projekt odzysku ciepła ze ścieków jest symbolem naszych ekologicznych ambicji i dążenia do zmniejszenia naszego śladu węglowego, jednocześnie poprawiając jakość życia mieszkańców. Chcemy, aby Warszawa ogrzewała się dzięki innowacjom i zasobom naturalnym, a nie kosztem ich wykorzystania. Jest to tylko początek transformacji warszawskiej sieci ciepłowniczej, która, mamy nadzieję, zainspiruje inne miasta do podobnych działań” – mówi.