W dniach od 3 do 10 sierpnia odbędzie się społeczna inicjatywa pod nazwą „Mapa Pragi ’44”, której celem jest stworzenie zintegrowanego obrazu powstania warszawskiego na terenach praskich. Muzeum Warszawskiej Pragi włącza się aktywnie w ten projekt, zapraszając zarówno mieszkańców Pragi, jak i wszystkie osoby chcące przyczynić się do upamiętnienia tragicznych wydarzeń, do współtworzenia mapy. Mapa ta ma za zadanie pokazać miejsca, gdzie miały miejsce egzekucje oraz gdzie znajdowały się tymczasowe groby zarówno cywilów jak i powstańców, rozsypujące się po wielu częściach prawego brzegu Warszawy. Ta społeczna inicjatywa to element programu obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Każda udokumentowana ofiara – niezależnie czy była to ofiara cywilna, czy śmierć powstańcza – będzie oznaczona osobnym znacznikiem na mapie. W procesie oznaczania będziemy korzystać z dostępnych źródeł – zachowanych relacji świadków tamtych czasów oraz przedwojennego planu hipotecznego Warszawy. Wykorzystamy również niemieckie zdjęcia lotnicze, które zostały wykonane w czasie powstania i po jego upadku.
Wszystkie wykorzystywane zdjęcia pochodzą z The National Archives zlokalizowanego w College Park pod Waszyngtonem. Ich opracowaniem zajął się Zygmunt Walkowski, ekspert specjalizujący się w interpretacji zdjęć Warszawy z okresu II wojny światowej.
Finalnym produktem tej wspólnej pracy będzie mapa, która zostanie zaprezentowana na wystawie „Praga ‘44”. Otwarcie wystawy jest planowane na 18 września 2024 roku.
Sesje mapowania odbędą się:
3 sierpnia od 11:00 do 14:00,
4 sierpnia od 11:00 do 14:00,
8 sierpnia od 17:00 do 20:00,
10 sierpnia od 11:00 do 14:00.
Wszystkie spotkania odbędą się w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowej 50/52.