Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ, wspólnie z urzędnikami z tej samej dzielnicy, jest autorem pionierskiego w Polsce projektu, który pozwala ludziom poznać historię i emocje towarzyszące drzewom na przestrzeni ostatnich 100-200 lat. Drzewa mają swoją opowieść do opowiedzenia i teraz, dzięki technologii, możemy je usłyszeć.

Co byśmy usłyszeli, gdyby drzewa mogły mówić? Może opowiedzieliby nam o trudnościach życia w mieście, o walce ich korzeni o przetrwanie z podziemnymi instalacjami? A może podzieliliby się swoją historią? Na przykład topola rosnąca między blokami mieszkalnymi na ulicy Darwina zaczęła rosnąć około 1920 roku. Opowiada ona o dniach pełnych komend wojskowych, biegających żołnierzy i ważnych wydarzeniach jakie miały miejsce podczas wojny i budowy osiedla w latach 50. i 60.

Inna topola mająca swój dom na podwórku przy placu Hallera, dzieli się z mieszkańcami swoimi przeżyciami z czasów, gdy tu istniał poligon. Opowiada o ludziach, którzy krzyczeli i strzelali do siebie, i o nieproszonych Kozakach, którzy przekonywali mieszkańców, że teren należy teraz do Rosji, a nie Polski.

Trzecia historia, która została opowiedziana przez 200-letnią topolę rosnącą przy ulicy Jagiellońskiej na Golędzinowie, dotyczy pytań, które drzewo zadaje sobie podczas wybuchu II wojny światowej: Czy tylko ja mam pecha, że jestem posadzony w miejscu, które jest tak częstym celem walk i śmierci? Czy cały świat wygląda tak samo?

Projekt „Drzewa Mówią” powstał z inicjatywy Kamila Ciepieńko, który poszukiwał połączeń pomiędzy historią, tożsamością i naturą. Pracownicy praskiego wydziału ochrony środowiska przygotowali listę najstarszych i najcenniejszych drzew na Pradze-Północ, a następnie Ciepieńko stworzył dla nich historia i dał im do tego swoje głosy. Nagrania tych historii są dostępne dla każdego – wystarczy zeskanować kod QR umieszczony przy każdym z drzew telefonem komórkowym.

Ciepieńko zapewnia jednak, że to dopiero początek projektu. Na Pradze-Północ istnieje wiele więcej historii do odkrycia, a nie brakuje tam drzew gotowych do ich opowiedzenia.