Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy polskiej, serdecznie przywitał dzisiaj pierwsze dziecko, które przyszło na świat w Warszawie w nowym 2025 roku. Chłopiec o imieniu Szczepan urodził się dokładnie minutę po północy w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny znajdującym się przy ulicy Madalińskiego. Pomimo że w poprzednim roku urodziło się ponad 28 tysięcy dzieci, liczba urodzeń systematycznie spada. Podczas dzisiejszej rozmowy, prezydent stolicy skupił się na problemie demograficznym i zapewnieniu wsparcia dla osób planujących posiadanie potomstwa.

Dziecko zaczęło swój żywot w nowym roku, urodzone o godzinie 00:01, jest trzecim dzieciątkiem Marty i Zbigniewa. Prezydent Trzaskowski z radością wyraził swoje gratulacje dla rodziców mówiąc: „Urodzić się minutę po północy, to naprawdę jest dobre wyczucie czasu. Bardzo się cieszę, że Szczepan urodził się silny, zdrowy i będzie mógł dołączyć do swojego rodzeństwa.”

Podczas rozmowy, prezydent Warszawy wyraził swoje obawy dotyczące pesymistycznych wskaźników demograficznych. W 2024 roku, w stolicy przyszło na świat dokładnie 28647 dzieci. Mimo to, liczba urodzeń systematycznie maleje – w 2023 roku zanotowano 29249 urodzeń, a w 2022 – aż 31950. Zgodnie z informacjami Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), polska populacja wynosiła 37,5 miliona osób na koniec czerwca 2024 roku, co oznacza spadek liczby mieszkańców o ponad 77 tysięcy podczas pierwszego półrocza tego roku.

Szpital Świętej Rodziny przy Madalińskiego zanotował już narodziny 11 dzieci w tym roku, w porównaniu do 3590 narodzin w poprzednim roku. Od 2018 szpital otrzymał prawie 17 milionów złotych na różne inwestycje, w tym na modernizację otoczenia szpitala i zakup specjalistycznego sprzętu medycznego.

Warszawa od dwóch dekad finansuje program „Szkoła rodzenia”, z którego skorzystało ponad 6,5 tysiąca mieszkanek stolicy w 2024 roku. Teraz miasto planuje wprowadzenie programu skoncentrowanego na profilaktyce i wczesnej diagnostyce depresji poporodowej. Zaburzenie to coraz częściej dotyka kobiety w ciąży oraz tuż po urodzeniu dziecka. Program, którego budżet wynosi 6 milionów złotych w latach 2025-2027, ma objąć swoim działaniem 36 tysięcy kobiet.

W ciągu ostatnich lat, Warszawa kontynuowała inwestycje w infrastrukturę dla młodszych mieszkańców, z oddaniem do użytku czterech nowych żłobków w zeszłym roku. Już niebawem planowany jest nabór do nowego żłobka na Woli, a dzieci z Bemowa będą mogły korzystać z nowego przedszkola po feriach.

Podczas rozmowy, prezydent Trzaskowski przypomniał, że prawo kobiet i programy nasilające przyrost naturalny były priorytetem podczas jego pierwszej kampanii wyborczej ponad 6 lat temu. „Zapewniliśmy w nich przez ostatnie lata 17 tys. darmowych miejsc. Bardzo się cieszę, że program ten stał się wzorem dla całej Polski” – dodał prezydent.

Prezydent Trzaskowski podkreślił również, że pomimo anulowania programu in vitro przez poprzedni rząd, Warszawa kontynuuje jego realizację. Od roku 2018, dzięki programowi in vitro, urodziło się ponad 2700 dzieci. Program ten kosztował prawie 59 milionów złotych i skorzystało z niego ponad 10 tysięcy par. Od połowy zeszłego roku, program jest realizowany na terenie całego kraju przez rząd.