Policjanci wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu warszawskiego Śródmieścia wykryli i zatrzymali dwoje oszustów, którzy bezprawnie prowadzili swoją działalność. Dwójka oszustów to 45-letnia matka i jej 26-letni syn, którzy podawali się za funkcjonariuszy policji i w ten sposób wyłudzali pieniądze oraz kosztowności od osób starszych. Ich nielegalna „rodzinna działalność” obejmowała kilka miast. Zarówno matka, jak i syn zostali postawieni przez sąd przed zarzutami dotyczącymi oszustwa i kradzieży i otrzymali karę trzymiesięcznego aresztu.

Obszerne działania operacyjne funkcjonariuszy ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu doprowadziły do ustalenia tożsamości paru podejrzanych o kradzieże i oszustwa w Warszawie. W wyniku śledztwa okazało się, że te same osoby prowadziły również swoją „rodzinną działalność” w innych miastach. Zostały one zatrzymane w Częstochowie przez miejscowych policjantów.

W marcu, ten duet oszustów, podając się za policjantów na ulicy Senatorskiej w Warszawie, wyłudził od starszej kobiety kilka tysięcy złotych. Prawdziwi funkcjonariusze rozpoczęli natychmiastowe działania, które doprowadziły do szybkiego rozpracowania przestępców. Okazało się, że sprawcami była 45-letnia kobieta i jej 26-letni syn.

Dzięki kooperacji między policjantami z warszawskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu oraz Komendą Miejską Policji w Częstochowie, podejrzani zostali zatrzymani na jednej z częstochowskich ulic. Następnie zostali przewiezieni do siedziby komendy na warszawskim Śródmieściu, gdzie postawiono im zarzuty dotyczące kradzieży i oszustw.

Straty spowodowane przez tę rodzinną działalność oszustów mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Z materiałów dowodowych zgromadzonych przez śródmiejskich policjantów wynika, że przestępcy działali głównie w Warszawie i Toruniu. Sąd uwzględnił wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ i nałożył na oskarżonych tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.

Zachęcamy do zwiększonej ostrożności w przypadku sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze, zwłaszcza jeśli przedstawia się jako policjant, prokurator lub inny urzędnik państwowy lub pracownik banku. Warto przypomnieć, że prawdziwi policjanci nigdy nie prosiłyby o przekazanie pieniędzy pod pretekstem prowadzenia specjalnej akcji.