Interwencja policji w jednym z domów na Pradze Północ zakończyła się aresztowaniem 68-letniego mężczyzny. Na wniosek prokuratora, sąd rozstrzygnął, że mężczyzna musi być odseparowany od rodziny, którą terroryzował zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jego skłonności do agresji były jeszcze bardziej nasilane przez ciągłe spożywanie alkoholu. W przypadku udowodnienia winy mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga Północ.

Policjanci interweniowali kilka dni wcześniej w tym samym mieszkaniu, gdzie zatrzymali tego samego 68-letniego mężczyznę. Był on pijany i atakował swoją córkę. Mundurowi stwierdzili jednak, że to nie była pierwsza sytuacja, gdy mężczyzna wszczynał kłótnię i atakował swoją córkę.

Zeznania innych członków rodziny wykazały, że od roku mężczyzna stosuje przemoc wobec nich. Kiedy jest pod wpływem alkoholu, jego agresja się zaostrza, powoduje awantury i kłótnie, grozi rodzinie, obraża ich i krzyczy na nich. Rodzina żyje w strachu, bojąc się zasnąć z obawy, że mężczyzna może im zrobić krzywdę.

Podczas analizy tej sytuacji przez Wydział Dochodzeniowo – Śledczy, okazało się, że kilka lat wcześniej przeciwko mężczyźnie toczyło się postępowanie sądowe za znęcanie się nad rodziną. Zgromadzone dowody trafiły do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga Północ. Tam też 68-latek został przesłuchany. Oskarżono go o maltretowanie żony i córek, skrzywdzenie jednej z nich fizycznie oraz kierowanie gróźb karalnych wobec nich.

Prokurator uznał za konieczne izolowanie agresywnego mężczyzny od rodziny podczas trwania śledztwa i wnioskował o tymczasowe aresztowanie. Sąd rozpatrzył wniosek pozytywnie i nakazał 3-miesięczne tymczasowe aresztowanie mężczyzny. Jeśli zostanie skazany, 68-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W trakcie ostatnich interwencji związanych z przemocą domową prowadzonych przez policjantów z Komendy Rejonowej Policji Warszawa, sąd wydał trzy nakazy tymczasowego aresztowania, a także 71 nakazów opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakazów zbliżania się do ofiar.

Pragniemy przypomnieć, że znęcanie się nad bliską osobą jest przestępstwem! Jeśli nie czujesz się bezpiecznie w swoim domu i doświadczasz jakiejkolwiek formy przemocy – zgłoś to! Skontaktuj się z Policją lub infolinią dla ofiar przemocy. Pozwól sobie pomóc…