Wychodząc od przekonania, że nasze bezpieczeństwo w większości sytuacji zależy od nas samych, powinniśmy kierować się określonymi zasadami, które będą stanowiły tarczę ochronną dla naszego mienia przed niechcianymi intruzami.
Prewencja jest jednym z kluczowych elementów działalności policji, zarówno na terenie stołecznego garnizonu, jak i całego kraju. Działania prewencyjne nie ograniczają się wyłącznie do monitorowania plaż, dróg czy popularnych miejsc wypoczynku. Większość działań policyjnych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom pozostającym w swoich domach. Policjanci przeprowadzają regularnie kontrole miejsc, gdzie gromadzą się grupy osób, dzieci oraz młodzieży, sprawdzając ich stan trzeźwości oraz ogólnie pojęte bezpieczeństwo. Istotnym elementem tych działań jest też nadzór nad sklepami sprzedającymi alkohol w celu eliminowania sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim, co grozi surowymi karami, w tym utratą licencji na sprzedaż alkoholu.
Powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań, szczególnie w okresach urlopowych, kiedy statystyki włamań gwałtownie rosną. Warto więc zadbać o kontrolę stanu technicznego naszych drzwi, zamków, okien, ogrodzeń oraz systemów domofonowych i monitoringu. Sprawność tych elementów może skutecznie zniechęcić potencjalnego włamywacza. Dodatkowo, zaleca się zakręcenie zaworów z wodą i gazem oraz wyłączenie niepotrzebnego sprzętu elektronicznego, co pomoże uniknąć ewentualnych awarii, np. zalania sąsiadujących mieszkań.
Zachowajmy ostrożność w korzystaniu z mediów społecznościowych, nie udostępniając informacji o naszej nieobecności czy planowanym wyjeździe, co mogłoby skusić potencjalnych włamywaczy. Dobrym pomysłem jest poproszenie zaufanego sąsiada o okazjonalną inspekcję naszego domu, zbieranie reklam ze skrzynki pocztowej czy wycieraczki. Pozostawienie mu naszego numeru telefonu i kluczy pozwoli mu na szybkie reagowanie w razie stwierdzenia awarii czy innej sytuacji alarmowej.
Myślmy strategicznie też o zabezpieczeniu naszych kosztowności, takich jak biżuteria czy gotówka – powinny one być przechowywane w miejscu ukrytym i niedostępnym. Jeżeli to możliwe, warto skorzystać z bankowego depozytu. Unikajmy również noszenia wszystkich wartościowych przedmiotów, takich jak portfel, klucze czy dokumenty, w jednej kieszeni. Pamiętajmy też o niezapisywaniu numeru PIN na karcie płatniczej oraz o rozproszeniu posiadanej przy sobie gotówki w różnych miejscach, co zmniejszy ryzyko utraty wszystkich środków pieniężnych na raz.