Jubileuszowa, dwudziesta edycja Nocy Muzeów w Warszawie odbędzie się 18 maja i oferuje wiele fascynujących atrakcji. Zwiedzanie pszczelarium, eksplorowanie świeżo wybudowanego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz spacer po dachach miasta to tylko część z zaplanowanych wydarzeń. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski na łamach prasy podkreślił, że ta noc pokazuje, jak różnorodna i fascynująca jest Warszawa, a także jak wspaniali są jej mieszkańcy. Wszystkich zachęcił do skorzystania z nowej przeprawy z centrum miasta na Pragę, odwiedzenia miejscowych galerii, Muzeum Warszawskiej Pragi czy wystawy poświęconej kulturze saun przy Centrum Kreatywności Targowa.

Podczas tej nocy, 18-19 maja, zwiedzać będzie można nie tylko 312 placówek kulturalnych, w tym ponad 40 po raz pierwszy, ale również miejsca zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających. Między innymi będzie można zajrzeć do zakamarków Ministerstwa Sprawiedliwości, działu starej książki medycznej w Głównej Bibliotece Lekarskiej, gabinetu Premiera, sali obrad rządu na Ujazdowskich, profesjonalnego studia nagrań audiobooków czy gabinetu Prezydenta Warszawy.

Centrum Nauki Kopernik przygotowało specjalną atrakcję – możliwość rozmowy z robotem wyposażonym w sztuczną inteligencję. Wojskowa Akademia Techniczna z kolei oferuje prawdziwy poligon oraz wirtualną strzelnicę. Dla miłośników spacerów otwarty będzie gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad, które oficjalnie zostanie otwarte jesienią tego roku.

Muzeum Łazienki Królewskie i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego przygotowały liczne atrakcje dla najmłodszych, a osiedle Jazdów zaprasza na plenerowe wydarzenie „Sztuka w krzakach”, podczas którego odbędą się wystawy, performance, koncerty i warsztaty. Miasto zapewni także paradę zabytkowych autobusów i interaktywną instalację artystyczną na terenie Pałacu Młodzieży.

Podczas Nocy Muzeów w Warszawie kursować będą bezpłatne linie muzealne. Metro, tramwaje i autobusy będą jeździć do godziny ok. 2:30, a nocne autobusy – częściej niż zazwyczaj.