Zauważalny wzrost populacji nietoperzy na terenie warszawskich parków skłonił specjalistów do przeprowadzenia badań w celu dokładnego zliczenia tych zwierząt. Wyniki tych badań pokazują, że liczba nietoperzy w stolicy Polski znacznie wzrosła w ostatnich latach. Nietoperze wybierają jako swoje siedliska Park Praski oraz szczeliny w kamienicach i blokach mieszkaniowych na warszawskiej Pradze-Północ.

Badania zostały przeprowadzone w siedmiu parkach zarządzanych przez Zarząd Zielni, w tym: Parku im. Żeromskiego, Fosie i Stokach Cytadeli, Parku im. Traugutta, Ogrodzie Saskim, Parku Praskim, Parku im. Rydza-Śmigłego oraz Parku Ujazdowskim. Zostały one okrzyknięte pierwszym tak kompleksowym badaniem nietoperzy w stolicy, a ich wyniki napawają optymizmem – ilość tych ssaków w parkach Warszawy znacząco wzrosła w ostatnich latach.

Proces zliczania nietoperzy odbywał się za pomocą sieci chiropterologicznych, detektorów dźwięków, kamer termowizyjnych i endoskopowych. Dodatkowo, poprzez czyszczenie budek i kontrolę zimowisk, stwierdzano obecność nietoperzy. Najliczniejszym gatunkiem okazał się borowiec wielki – gatunek uznawany za wędrowny. Według obserwacji, borowce wielkie coraz częściej zamiast migrować, wybierają zimowanie w budkach i dziuplach drzew.

Na terenie Warszawy potwierdzono również występowanie mroczka późnego, mroczka posrebrzanego, trzech gatunków karlików, trzech gatunków nocków i borowca leśnego. W podziemnej, zabytkowej budowli „Elizeum” w Parku im. Rydza-Śmigłego zimowe schronienie znalazło co najmniej 25 nocków Natterera i jeden nocek duży. Co ciekawe, nietoperze preferują stare drzewa i szczeliny, nawet kosztem specjalnie dla nich przygotowanych skrzynek typu ISSEL czy Stratmann. Zdecydowanie częściej wybierają budki dla ptaków.

Podczas tegorocznej kontroli budek w parkach Mokotowa odnaleziono nietoperze w 25 skrzynkach. W lasach nietoperze wykazują także duże zainteresowanie budek szczelinowych. W tym roku testowo zamontowano aż 20 takich budek – najwięcej, bo aż 14 sztuk zawisło w Parku Skaryszewskim, 3 – w Parku Praskim i 3 przy alei Wojska Polskiego.

Do tej pory w Warszawie stwierdzono występowanie 18 gatunków nietoperzy (z 27 odnotowanych na terenie Polski). Są to ssaki podlegające ścisłej ochronie gatunkowej. Nietoperze służą nam również za sprzymierzeńców, zjadając owady, które są dla nas uciążliwe, takie jak komary.

Nie ma powodów do obaw przed nietoperzami, ponieważ nie atakują one ludzi. Zdarza się, że ugryzienie następuje tylko w przypadku samoobrony, kiedy nietoperz zostanie złapany – dlatego nie zaleca się ich chwytać gołą dłonią. Jeśli nietoperz wpadnie do budynku, należy umożliwić mu opuszczenie poprzez otwarcie okien w nocy i wyłączenie świateł. Jeśli jednak nietoperz nie chce opuścić pomieszczenia, najlepiej jest wezwać pomoc Straży Miejskiej.

Raport z przeprowadzonych badań zostanie udostępniony mieszkańcom na początku roku. Niezmiernie interesujące dla mieszkańców jest ustalenie, ile nietoperzy zamieszkuje Park Praski.