Z myślą o przeciwdziałaniu procederowi handlu ludźmi oraz zwiększeniu społecznej świadomości na ten temat, w stolicy Polski powstał nadzwyczajny projekt o nazwie „Escape van”. Ta innowacyjna inicjatywa ma na celu dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców na terenie kraju, wykorzystując unikalną formułę.

Projekt „Escape van” to wynik współpracy między holenderską policją, Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce i Uniwersytetem Wrocławskim. Polska Policja również została zaproszona do aktywnego udziału w tej inicjatywie. Oficjalne inauguracja projektu miała miejsce 23 października o godzinie 10:00. W ceremonii otwarcia uczestniczyli m.in. Ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma oraz przedstawiciele zarówno holenderskiej, jak i polskiej policji. Stronę Komendy Stołecznej reprezentował insp. Tomasz Znajdek, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji.

Projektowy „Escape van” był dostępny dla publiczności do godziny 18:00 tego samego dnia oraz następnego dnia, we wtorek 24 października, w godzinach od 9:00 do 17:00. Można było go odwiedzić na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony al. Jerozolimskich.

Zasady działania „Escape van” przypominają popularne gry escape room, gdzie uczestnicy muszą rozwiązać serię zagadek, by znaleźć wyjście z pomieszczenia. Tutaj jednak zagadki tworzą ciągłową narrację ukazującą losy ofiar handlu ludźmi. Uczestnicy mogą skorzystać z trzech różnych scenariuszy, które odzwierciedlają rzeczywiste metody stosowane przez handlarzy ludźmi. Każdy z tych scenariuszy oparty jest na prawdziwych, dramatycznych historiach zaczerpniętych z archiwów Biura Prewencji, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji czy Straży Granicznej.

Handel ludźmi to problem o zasięgu globalnym. Jest to trzeci, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowy nielegalny biznes na świecie. Niewielu zdaje sobie sprawę, że Polska jest krajem pochodzenia, tranzytu i docelowym dla ofiar tego przestępstwa. Handel ludźmi to nowoczesna forma niewolnictwa, a najpopularniejsze formy wykorzystania ofiar to praca przymusowa oraz przymusowe zatrudnienie w branży seksualnej.