Warszawiacy mają teraz możliwość przedstawiania swoich innowacyjnych pomysłów, które mogą być sfinansowane z budżetu obywatelskiego. Tym samym rusza nowa odsłona tego projektu. W całej stolicy dostępna kwota do rozdysponowania wynosi niemal 106 milionów złotych, natomiast dla dzielnicy Praga-Północ przewidziano fundusze przekraczające 2,7 mln zł.

Za sprawą kreatywności mieszkańców, do tej pory udało się zrealizować prawie 4,5 tysiąca różnorodnych projektów. W ostatnim czasie dominowały tzw. „zielone” inicjatywy, które miały na celu odmienienie miejskiego krajobrazu poprzez ograniczenie obszarów betonowych i posadzenie roślin. W przeszłości najpopularniejszymi propozycjami były te związane z edukacją i sportem oraz architekturą – miejscami aktywności dla osób w każdym wieku, modernizacją boisk i skwerów.

Propozycje na jedenaste już wydanie budżetu obywatelskiego można przesyłać za pośrednictwem strony internetowej miasta stołecznego Warszawy, poświęconej tej inicjatywie. Alternatywną metodą jest tradycyjna forma papierowa, dostępna w wybranych urzędach dzielnic. Termin nadsyłania projektów wyznaczono na 25 stycznia 2024 roku. W przypadku dzielnicy Praga-Północ, koszt realizacji pojedynczego projektu nie może przekroczyć kwoty 550 069 złotych.