Każde miasto na świecie posiada przynajmniej jedno miejsce, które staje się jego wizytówką i obowiązkowym punktem na mapie, który należy odwiedzić.

W Warszawie, jednym z takich miejsc jest z całą pewnością Stare Miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od zarania dziejów to właśnie w tym miejscu znajduje się serce tego miasta. Ale czy oprócz Starego Miasta znajdują się również i inne miejsca godne zobaczenia? Jakie atrakcje turystyczne oferuje warszawska Praga?

Muzeum Warszawskiej Pragi

Z całą pewnością do jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych należy zaliczyć Muzeum Warszawskiej Pragi. Nie można nie odwiedzić tego miejsca! Znajduje się ono w odrestaurowanym zespole kamienic, mieszczących się przy ulicy Targowej 50/52, w pobliżu legendarnego Bazaru Różyckiego.

Można tutaj ujrzeć między innymi makietę  XVIII-wiecznej Pragi, a także archiwalne zdjęcia i pamiątki, które zostały przekazane przez dawnych mieszkańców warszawskiej Pragi. Jedną z ciekawszych wystaw jest sala ze skarbami, która przywodzi na myśl starodawny bazar pełen spopularyzowanych zabawek i różnorodnych pamiątek, których widok wywołuje ciepłe wspomnienia. Budynek, w którym mieści się muzeum należy do jednych z ciekawszych budynków. Jedna z kamienic była niegdyś domem Jana Krzyżanowskiego i została wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku.

Jest ona najstarszym zachowanym domem mieszkalnym w całej Pradze. W innej kamienicy z kolei mieścił się dawniej żydowski dom modlitwy, na co sugerują zachowane polichromie przedstawiające znaki zodiaku, postacie Żydów, które modlą się pod Ścianą Płaczu, a także grób Racheli w Betlejem.

Jaką wystawę warto zobaczyć?

Prócz licznych, cyklicznych wystaw, warto odwiedzić stałą wystawę, będącą opowieścią o prawobrzeżnej Warszawie. Można tutaj poznać dzieje miasta, począwszy od XVI wieku, po dziś dzień. Historia zawarta jest w miedziorytach, obrazach, fotografiach oraz multimediach.

Warto zejść do Podziemi i zwiedzić zabytkowe piwnice muzeum, w których znajdziemy przeróżna artystyczne instalacje. Całą wycieczkę natomiast, warto zakończyć wspinając się na taras widokowy, który oferuje nam widok Pragi z góry.