10 lutego 1648 roku, za sprawą króla Władysława IV, Praga otrzymała formalne prawa miejskie, nadane przez akt lokacyjny. Choć struktury miejskie kształtowały się na tym terenie od dawna, to właśnie ten dzień uznajemy za oficjalne narodziny dzielnicy.

Kolejna rocznica tej ważnej dla Pragi daty nie może obyć się bez hucznych obchodów. Już teraz zapraszamy do uczestnictwa w ponad tygodniu wspólnego świętowania, które rozpocznie się w kilkudziesięciu lokalizacjach w Dzielnicy.

Głównym punktem programu będzie Uroczysta Sesja Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, zorganizowana 10 lutego 2024 r. o godzinie 16.00 przy placu Hallera 6. W jej ramach odbędzie się prelekcja historyka Jarosława Kaczorowskiego dotycząca historii Pragi oraz recital zespołu Zima w Środku Lata.

W programie obchodów nie zabraknie także wielu innych atrakcji organizowanych w rozmaitych punktach Dzielnicy. W Domu Kultury Praga odbędzie się Boomers party – bal karnawałowy dla dorosłych, który przygotowany został w Pałacyku Konopackiego. Dzięki temu wydarzeniu mieszkańcy będą mogli świętować 376. urodziny Pragi w rytmie przebojów z lat 80. i 90., popijając przepyszne bezalkoholowe drinki przyrządzone przez profesjonalnego barmana.

Dla najmłodszych przygotowana została specjalna animacja, która odbędzie się równolegle z imprezą dla dorosłych. Wszyscy zainteresowani są zaproszeni na to wydarzenie 10 lutego o godzinie 19.00.

W ramach świętowania urodzin Pragi, zapraszamy również do Stacji Praga, gdzie 9 lutego odbędzie się Etno Jam Muzyczny. Następnego dnia, 10 lutego, Stacja Praga stanie się miejscem licznych występów artystycznych, koncertów na żywo oraz wystaw i instalacji.

Obchody urodzin nie ominą także Muzeum Warszawskiej Pragi, które zaplanowało szereg bezpłatnych wydarzeń. W weekend 10-11 lutego wstęp do muzeum będzie wolny dla wszystkich odwiedzających.

Program wydarzeń jest na bieżąco aktualizowany, a szczegóły dotyczące zapisów na poszczególne atrakcje dostępne są od 1 lutego.