Pierwszy tydzień od inauguracji nowego mostu pieszo-rowerowego nad Wisłą zaowocował imponującą liczbę odwiedzających, wynoszącą aż 200 tysięcy osób. Znaczne zainteresowanie tą nową strukturą widoczne było szczególnie podczas weekendu otwarcia i świąt wielkanocnych, kiedy to mieszkańcy Warszawy i przybyli turyści gromadzili się na obiekcie w olbrzymiej liczbie.

Nowo wybudowany most jest pierwszym tego typu przejściem w Warszawie, które zostało zaprojektowane specjalnie dla pieszych i rowerzystów. O długości 452 metrów, łączy on Śródmieście z Pragą. Budowany przez dwa lata most został ukończony i otwarty dla publiczności w czwartek, 28 marca, co miało miejsce miesiąc wcześniej niż planowano. Pierwszego wieczoru od otwarcia, spacer po nowej przeprawie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Warszawy, w tym prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Most pieszo-rowerowy opiera się na siedmiu żelbetonowych podporach i ma jednopoziomową konstrukcję. Na lewym brzegu Wisły jest rozszerzony o dwie rampy, które przechodzą nad bulwarami na wysokości Wybrzeża Kościuszkowskiego. Szerokość mostu jest zmienna – najwęższy punkt ma 6,9 m, a nad nurtem rzeki rozszerza się do 16,3 m, przyjmując kształt przypominający błyskawicę.

Most nie tylko spełnia funkcje komunikacyjne, ale także rekreacyjne. W dwóch miejscach jego konstrukcja jest załamana, tworząc miejsca o szerszej powierzchni, gdzie piesi i rowerzyści mogą bezpiecznie podziwiać widoki na Wisłę i zabytkowe centrum Warszawy, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z myślą o tych, którzy chcieliby odpocząć podczas spaceru lub jazdy na rowerze, w te „załamania” wstawiono drewniane siedziska.

Dzięki nowemu mostowi centrum Warszawy stało się bliższe dla mieszkańców lewego brzegu – zarówno dosłownie, jak i symbolicznie. Przejście mostem pieszo zajmuje około 6 minut, natomiast rowerzyści mogą pokonać ten dystans w ciągu zaledwie 2 minut. Po otwarciu mostu i rewitalizacji ulic Okrzei oraz Ząbkowskiej, most stał się nową osią komunikacyjną – praską odpowiedzią na Trakt Królewski.