Kształtowanie się sieci metra w stolicy Polski nabiera tempa, a zgodnie z planami miasta, prace przedprojektowe nad czwartą linią – M4, mają rozpocząć się już w 2024 roku. Te działania planowane są do realizacji równocześnie z pracami nad trzecią linią metra – M3 na Gocław. Projektowany przebieg linii M4 ma połączyć Tarchomin z Wilanowem, co zdaniem ekspertów zapewni jej znaczące natężenie ruchu pasażerskiego. I choć dokładna data oddania projektu do użytku nie jest jeszcze znana, nadchodzący jakże ważny element komunikacji miejskiej cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

W nowym rozdaniu komunikacyjnym stolica Polski, czwarta linia metra, będzie nowym połączeniem podziemnej kolejki, które ma na celu scalenie obydwu brzegów Wisły. Planowane są do finalizacji przed 2050 rokiem, co pokrywa się z dążeniem miasta do posiadania pięciu linii metra przed upływem tego terminu.

Zgodnie z harmonogramem, już w marcu 2024 roku radni miejscy będą głosować nad przyznaniem środków na prace przedprojektowe nad M4, które potrwają około dwa lata. Czwarta linia metra będzie obsługiwać kierunek północ-południe, łącząc dzielnice Tarchomin i Wilanów. Wzdłuż trasy M4, pasażerowie będą mieli możliwość przesiadki na wszystkie pozostałe linie metra (M1, M2, M3 i M5). Ten projekt ma za zadanie odciążyć obciążoną linię M1 poprzez stworzenie alternatywnego szybkiego korytarza transportowego na lewym brzegu Wisły.