Udział w ruchu drogowym wiąże się z określonymi prawami i obowiązkami, które dotyczą każdego uczestnika, nie wyłączając tych poruszających się na rowerach czy hulajnogach. Z myślą o własnym bezpieczeństwie nie zapominaj o konieczności noszenia kasku, sprawdzania stanu technicznego swojego pojazdu, a także o przestrzeganiu aktualnie obowiązujących zasad ruchu drogowego.

Obecnie trwa nowa edycja ogólnopolskiego projektu informacyjno-edukacyjnego pod nazwą „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Jest to inicjatywa skierowana do użytkowników motocykli, motorowerów, rowerów oraz hulajnóg elektrycznych.

Głównym celem tej akcji jest przypomnienie i uświadomienie tym, którzy kierują jednośladami, iż są oni uczestnikami ruchu drogowego, którzy nie posiadają odpowiedniej ochrony. Ponadto chodzi o zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z tej sytuacji i promowanie odpowiednich postaw względem innych uczestników ruchu.

Liczba jednośladów na polskich drogach systematycznie rośnie. Są nimi kierowane przez osoby w różnym wieku, w tym także niepełnoletnie. Ważne jest jednak, aby każdy użytkownik pojazdu tego typu zdawał sobie sprawę, że uczestnictwo w kolizji drogowej może skutkować poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

Wszyscy powinni zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego, szczególnie tych dotyczących dozwolonej prędkości jazdy i zasad pierwszeństwa przejazdu. Nie warto ryzykować zdrowia i życia – własnego i innych – dla chwilowej adrenaliny.

Nie zapominaj! Kask, elementy odblaskowe i dobry stan techniczny twojego pojazdu mają ogromny wpływ na twoje bezpieczeństwo!