Fachowcy od ochrony zabytków przypadkowo natrafili na zagadkowe rysunki, które do tej pory ukrywały się pod powłoką farby. Miejsce tego odkrycia to Śliwice, osiedle mieszkalne usytuowane w północnej części dzielnicy Praga w Warszawie.

Podczas prac konserwatorskich przy ulicy Gersona, specjaliści odkryli pozostałości unikalnej zdobniczej sztuki malarskiej na ścianach klatki schodowej jednego z budynków. Między miejscami, gdzie zdjęto stary lakier, można dostrzec kawałki pierwotnych fresków. Po usunięciu większych segmentów pokrywających oryginalne rysunki, okazało się, że posiadają one niezwykle ciekawą formę – w prostokątnych ramach z motywem kwadratu na rogach mogły być przedstawione wzory roślinne – wyjaśniają specjaliści. Ta malowidła były pierwszym pokryciem malarskim na tynku, jednak niestety fragmenty wewnątrz ramki były tak znacznie uszkodzone, że nie dało się odczytać ich prawdziwej formy.

Przedstawiciele Stołecznego Konserwatora Zabytków zdradzają, że pomimo dużego stopnia zniszczenia, zdecydowali się na usunięcie z powierzchni lamperii wszystkich wtórnych warstw malarskich. Miał to być krok w stronę odkrycia lepiej zachowanych fragmentów malowideł, które pozwoliłyby na odtworzenie ich kształtu. Dodatkowo podkreślają, że wszystko przebiegło sprawnie dzięki wyrozumiałości i cierpliwości mieszkańców budynku, którzy okazali duże wsparcie podczas realizacji prac.

Najlepiej zachowany kawałek fresku na parterze pozostawiono na widok. W najbliższym czasie zostanie poddany zabiegowi retuszu, co ma na celu uwydatnienie oryginalnej palety barw i formy rysunku.

W bliskiej przyszłości Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Praga-Północ ma plany odnowienia reszty ścian klatki schodowej. Według rekomendacji konserwatorów, planuje się odtworzyć pierwotną kolorystykę i geometryczne zdobienia ścian, choć w uproszczonej postaci. Dzięki temu, nawet częściowo, można odzyskać historyczne piękno tego wnętrza.