Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa podzieliło się swoją wizją przyszłego kształtu kompleksu pływalni zlokalizowanego przy ulicy Namysłowskiej w północnej części Pragi w Warszawie. Po ogłoszeniu wyników konkursu architektonicznego, organizowanego od lipca bieżącego roku, wiemy, jakie zmiany czekają to miejsce. W ramach konkursu zobowiązano uczestników do stworzenia projektu nowego budynku pływalni krytej, który miałby zastąpić istniejące obiekty ulegające degradacji. Dodatkowo, zakres prac obejmował stworzenie skweru sportów miejskich oraz nowych basenów odkrytych wraz z całkowicie niezbędną infrastrukturą.

Chociaż konkurs zgromadził trzy zespoły architektów, tylko jednemu z nich udało się spełnić wszystkie formalności. Reszta ekip wycofała się lub nie dostosowała do wyznaczonego terminu nadsyłania projektów. Jury oceniało więc tylko jedną pracę, która jednak była na tyle przekonująca, że postanowiono nagrodzić projektantów nagrodą finansową i zaprosić do dalszych rozmów o realizacji projektu.

Zwycięzcą konkursu okazało się biuro architektoniczne PAS z Ostrowa Wielkopolskiego. Projekt zdobył uznanie jury dzięki swojej formie architektonicznej oraz zachowaniu pierwotnego motywu elewacji. Zwrócono także uwagę na efektowne powiązanie holu wejściowego z halą basenową, a następnie z basenami zewnętrznymi i otaczającą je zielenią.

Baseny na Namysłowskiej czeka gruntowna metamorfoza. Całkowita przestrzeń użytkowa pływalni po remoncie ma wynieść 3800 metrów kwadratowych. Proces realizacji projektu podzielony będzie na dwie fazy. Pierwsza obejmie rozbiórkę istniejących budynków i stworzenie miejsca dla sportów miejskich, natomiast druga skupi się na budowie odkrytej pływalni i towarzyszącej jej infrastruktury. Obecnie jednak fundusze miasta wystarczą jedynie na realizację pierwszego etapu inwestycji, której koszt szacowany jest na około 60 milionów złotych. Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest na rok 2027.

W chwili obecnej baseny przy ulicy Namysłowskiej znajdują się w opłakanym stanie. Budowla, której zasady powstały między 1972 a 1976 rokiem, dawno przeszła swoje złote lata.