W nadchodzący wtorek, wyjątkowa msza święta będzie sprawowana w kościele Matki Bożej Loretańskiej, znajdującym się w dzielnicy Praga-Północ. Uroczystość ta zostanie odprawiona specjalnie z myślą o Romanie Dmowskim, a po jej zakończeniu planowane jest złożenie kwiatów pod tablicą pamięci, która umieszczona jest na terenie parafialnym wzdłuż ulicy Ratuszowej.

Kościół Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej 5A stanie się miejscem tej uroczystości 2 stycznia 2024 roku, a początek mszy zaplanowany jest na godzinę 18:00.

Roman Dmowski, urodzony 9 sierpnia 1864 roku na Kamionku, spędził swoje dzieciństwo w domu, który prawdopodobnie znajdował się pomiędzy terenem kościoła – Parafia Bożego Ciała, a budynkami nieistniejącej już fabryki Wedla. Swoje życie zakończył 2 stycznia 1939 roku i obecnie spoczywa w grobie rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim.

Za organizację wydarzenia odpowiadają Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Warszawie, objął nad tym wydarzeniem patronat honorowy.