Podczas gdy niskie temperatury zalegają na północy Pragi, lokalni policjanci wykazują szczególną czujność w celu odnalezienia miejsc, gdzie bezdomne osoby mogą szukać schronienia i przetrwać noc. Te osoby są szczególnie narażone na wychłodzenie. Policjanci starają się również otoczyć opieką osoby starsze oraz nietrzeźwe, które znajdują się na zewnątrz. Funkcjonariusze publicznego porządku skierowani są do zapewnienia pomocy każdemu, kto jej potrzebuje, a także do informowania o lokalizacjach ośrodków wsparcia, schronisk noclegowych i stołówek. Każdy obywatel może mieć wkład w tę pomoc: wystarczy działać, kiedy zauważysz osobę, której zdrowie lub życie jest zagrożone – najprostszym sposobem jest zadzwonić na numer alarmowy.

Zima jest wyjątkowo trudnym czasem dla osób bezdomnych, samotnych lub bezradnych. Wielokrotnie te osoby szukają schronienia w porzuconych domach, budynkach, piwnicach czy na działkach ogrodowych, często pijąc alkohol. Takie miejsca są pozbawione ogrzewania i okien, a przebywanie w nich może prowadzić do śmiertelnego wychłodzenia.

Funkcjonariusze zwracają również uwagę na osoby, które mogą znajdować się na dworcach kolejowych lub w ich okolicach, parkach, działkach ogrodowych, klatkach schodowych, pustostanach czy przystankach autobusowych. Są oni doskonale świadomi zagrożeń związanych z wystawieniem się na mrozowe dni i noce.

Policjanci, podobnie jak w poprzednich latach, współpracują z organizacjami charytatywnymi i instytucjami pomocowymi, aby przeprowadzać prewencyjne działania wśród osób najbardziej potrzebujących.

Zwracamy się do was wszystkich – nie bądźcie obojętni na widok osób leżących przy drodze lub niestosownie ubranych do warunków zimowych. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. Ich życie może być uzależnione od naszej empatii i chęci niesienia pomocy. Informujmy służby ratownicze o każdej niepokojącej sytuacji.