Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zakończył swoje odwiedziny na terenie dzielnicy Praga-Południe. To już trzynaste spotkanie z mieszkańcami różnych części miasta, które odbył Rafał Trzaskowski. Na spotkaniu poruszane były zagadnienia dotyczące m.in. wprowadzenia płatnej strefy parkowania na Saskiej Kępie, planowanych inwestycji komunikacyjnych oraz dostępności do szkolnictwa i kultury.

Podróż tramwajem z centrum miasta do Parku Skaryszewskiego, gdzie rozpoczął się program wizyty, trwała zaledwie 10 minut. W tym niezwykle popularnym wśród warszawiaków parku prowadzone są obecnie prace modernizacyjne przez Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Główną alejkę łączącą rondo Waszyngtona z Jeziorkiem Kamionkowskim otrzyma nowe nawierzchnie oraz dojdzie do usunięcia pasu zieleni, który dotychczas dzielił je na dwie części – to zmiana mająca na celu przywrócenie oryginalnego wyglądu parku. Modernizacji zostaną poddane także latarnie, które będą nowoczesne i energooszczędne. Prace mają zakończyć się w 2024 roku.

Z Parku Skaryszewskiego im. I. J. Paderewskiego, prezydent Trzaskowski udał się do Dzielni Saska Kępa, gdzie działający od 2022 roku punkt przy ul. Berezyńskiej służy mieszkańcom jako miejsce, gdzie mogą pozostawić nieużywane przedmioty lub jedzenie nadające się do spożycia. Dzielnica jest również centrum edukacji ekologicznej, przestrzenią dla lokalnych inicjatyw oraz miejscem wspierającym budowane więzi sąsiedzkie. Każdego miesiąca trafia tu ponad 5 ton towarów.

Rafał Trzaskowski odwiedził również te obszary Pragi-Południe, które są obecnie modernizowane. Najważniejszymi z nich są Centrum Lokalne Kamionek powstające na terenie dawnego bazaru „Rogatka” oraz stadion lekkoatletyczny „Podskarbińska”. Centrum Lokalne Kamionek wkrótce będzie gotowe do użytku i zapewni mieszkańcom pawilony handlowe, miejsce aktywności lokalnej i plac zabaw w otoczeniu zieleni – nowych drzew, krzewów i ozdobnych traw. Stadion lekkoatletyczny „Podskarbińska”, który dzielnica odzyskała w 2019 roku, obecnie jest modernizowany. Po zakończeniu inwestycji będzie spełniał standardy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, co umożliwi organizowanie tam najważniejszych krajowych i międzynarodowych wydarzeń sportowych.

Podczas swojej wizyty prezydent Trzaskowski spotkał się również z seniorami ze Szkoły Podstawowej nr 72 im. Przyjaciół Grochowa oraz odwiedził otwarte w 2021 roku Przedszkole nr 444. W trakcie spotkania z dziećmi wspólnie posadzili wrzosy. Rafał Trzaskowski spotkał się także z uczniami XXXV LO im. Bolesława Prusa.

Trzaskowski odwiedził również 4P Prasko-Południową Przestrzeń Przedsiębiorczych przy ul. Groszowickiej. To miejsce dla lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników, które powstało z inicjatywy dzielnicy. Stowarzyszenia, organizacje i indywidualni mieszkańcy znajdą tam miejsce do pracy, szkolenia i doradztwa, z której mogą korzystać za darmo.

Dyskusja z mieszkańcami dzielnicy o godz. 18:00 w otwartym w 2022 roku Terminalu Kultury Gocław była tradycyjnym zakończeniem wizyty prezydenta. Trzaskowski odpowiedział na pytania dotyczące wprowadzenia płatnej strefy parkowania na Saskiej Kępie i wyjaśnił, że jest zwolennikiem takiego rozwiązania, ale decyzja ta została zaskarżona przez Wojewodę Mazowieckiego do Sądu Administracyjnego.

Podczas spotkania poruszono wiele tematów związanych z infrastrukturą potrzebną dla rozwijającej się zabudowy mieszkaniowej w dzielnicy. Mieszkańcy pytali o modernizację szkoły nr 215 i nowe żłobki, a także o kwestie związane z komunikacją miejską. Prezydent stolicy wyjaśnił, że planują tramwaj i trzecią linię metra na Gocław, ale bez finansowania z Unii Europejskiej nie będą w stanie zrealizować tych inwestycji. Wyraził również nadzieję, że unijne środki zostaną wkrótce odblokowane.