Z dużą troską zwracamy się do Państwa z prośbą o czujność i ostrożność. Zgłoszenia obywateli, którzy padli ofiarami oszustów korzystających z tak zwanych „metoda na wnuczka”, „policjant z Centralnego Biura Śledczego Policji”, „prokurator” czy „wypadek”, zaczynają być coraz częstsze.

Zasada oszustów jest prosta: najpierw dzwonią na telefon stacjonarny, nawiązują kontakt ze starszą osobą i podszywają się pod członka rodziny lub przedstawiciela organów ścigania. Próba manipulacji polega na przekonaniu ofiary, że syn lub wnuk jest uwikłany w wypadek samochodowy i aby uniknąć kary wymagana jest wpłata kaucji.

Inny typ oszustwa polega na twierdzeniu, że rozmówca prowadzi dochodzenie w sprawie grupy przestępczej i potrzebuje pomocy. W ten sposób próbują przekonać ofiarę, że jej współpraca pomoże złapać przestępców, którzy wyłudzają pieniądze od starszych osób, a także uchroni ich oszczędności przed utratą. Wyłudzenie polega na przekazaniu gotówki, kosztowności lub pozostawieniu ich w wyznaczonym przez oszusta miejscu.

Po spełnieniu żądań i przekazaniu gotówki czy wpłaceniu jej na podane przez nieznajomego konto, kontakt z nim nagle się urywa.

Zachęcamy do ostrożności oraz rozwagi przy podejmowaniu działań na rzecz nieznanych osób, które mogą podszywać się pod krewnych, znajomych, funkcjonariuszy policji czy prokuratorów. Należy zawsze pamiętać, że prawdziwi przedstawiciele służb nigdy nie prosiłby o przekazywanie pieniędzy w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

Zanim przekażecie swoje pieniądze obcym, starannie sprawdźcie czy osoba dzwoniąca jest faktycznie kimś z rodziny i rzeczywiście potrzebuje wsparcia. Jeśli zostaniecie poproszeni o przekazanie środków podczas rozmowy telefonicznej, skontaktujcie się jak najszybciej z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Prosimy o zdrowy rozsądek przy odbieraniu telefonów od osób podających się za krewnych, znajomych bądź przedstawicieli organów ścigania sugerujących przekazanie im jakichkolwiek środków finansowych. W przypadku bycia ofiarą takiego zdarzenia, natychmiast powiadomcie o tym kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę. Nie wierzcie w informacje od oszusta o konieczności zachowania tajemnicy.

Kiedy otrzymacie podejrzany telefon, natychmiast się rozłączcie i zadzwońcie na numer alarmowy Policji 112, aby zgłosić incydent. Nie wypłacajcie z kont bankowych dużych sum pieniędzy ani nie przekazujcie ich nieznajomym. W przypadku konieczności podjęcia oszczędności z konta, poproście o pomoc osobę zaufaną.

Pamiętajcie – pieniądze w banku są bezpieczne, a informacje podawane przez oszustów o potencjalnej kradzieży z konta bankowego to często fałszywe informacje mające na celu wyłudzenie.