14 maja odeszła od nas Zofia Czekalska, znana pod pseudonimem „Sosenka”, której życie związane było z heroizmem Powstania Warszawskiego. Tego dnia straciliśmy wybitną warszawiankę, która została pożegnana przez najbliższą rodzinę, przyjaciół i przedstawicieli władz lokalnych, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Prezydent miasta Warszawy, Rafał Trzaskowski, wyraził swoje głębokie ubolewanie po odejściu Pani Zofii. W swoim liście, którego treść odczytał wiceprezydent Tomasz Bratek podczas ceremonii pogrzebowej, prezydent podkreślił niezwykłość postaci Zofii Czekalskiej. Uważał ją za prawdziwą bohaterkę, której odwaga i samozaparcie podczas Powstania Warszawskiego staną jako bezcenny wkład do historii naszego narodu. Jej determinacja, miłość do kraju i gotowość do walki za wolność były i zawsze pozostaną inspiracją dla wszystkich Polaków – napisał.

Ceremonię pogrzebową uświetnili swoją obecnością przedstawiciele rządu, administracji miasta, harcerstwa oraz towarzysze broni Zofii Czekalskiej z czasów powstania warszawskiego. Wspominał ją ze łzami w oczach Janusz Walędzik, pseudonim „Czarny” z zgrupowania Chrobry II: Zofia była niezwykle pozytywną osobą, pełną energii i zawsze uśmiechniętą. Jako sanitariuszka i łączniczka w powstaniu nie tylko pomagała rannym, ale była też ukochanym członkiem wspólnoty. Jej śmierć jest dużym ciosem dla nas wszystkich – wyznał.

Życie Zofii Czekalskiej, ps. „Sosenka”, rozpoczęło się 6 lipca 1923 w Tomaszowie Mazowieckim. Już w wieku 13 lat odnalazła swoją drogę w harcerstwie, co kształtowało jej charakter i wartości przez całe życie. Gdy II wojna światowa wybuchła, miała zaledwie 16 lat, a tuż przed Powstaniem Warszawskim przeniosła się do stolicy. Tam dołączyła do zgrupowania Chrobry II jako łączniczka. Po wojnie swoją pasję rozwijała pracując w teatrach warszawskich na stanowisku krawcowej kostiumów scenicznych.