Specjalna Szkoła przy Karolkowej i Instytut Głuchoniemych będą korzystać ze wsparcia finansowego od rządu Japonii, które pozwoli na zakup specjalistycznego sprzętu dla uczniów z Ukrainy i Polski. Dzień dzisiejszy obfitował w podpisywanie umów, które stanowią część Programu Wsparcia Finansowego dla Projektów Oddolnych.
W siedzibie Ambasady Japońskiej prezydent Rafał Trzaskowski udał się na spotkanie z ambasadorem Japonii, aby podpisać umowę dotyczącą dofinansowania sprzętu przeznaczonego do rehabilitacji i edukacji. Jak wyjaśniał Akio Miyajima, ambasador Japonii w Polsce, rząd japoński zdecydował o wsparciu uchodźców z Ukrainy, co przyniesie korzyści zarówno dla ukraińskich uchodźców, jak i polskich obywateli w województwie podkarpackim, małopolskim oraz mazowieckim.
Umowy podpisane zostały z czterema instytucjami. Są to: Instytut Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 147, Dom Ukraiński oraz Fundacja Unbreakable Ukraine. Wszystkie te instytucje w swojej działalności pomagają uchodźcom z Ukrainy w edukacji i integracji z polskim społeczeństwem.
Warszawa od początku rosyjskiej agresji oferuje swoje wsparcie dla ukraińskich uchodźców. Jak podkreślał prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, miasto współpracuje zarówno z samorządami, miejskimi instytucjami, mieszkańcami miasta, jak i organizacjami międzynarodowymi oraz rządami innych krajów. Z tej właśnie współpracy wynika wsparcie programów pomocowych rządu Japonii, które trafi do stolicy Polski. Projekt obejmuje zapewnienie sprzętu rehabilitacyjnego i edukacyjnego dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy, ale będzie on służyć również innym dzieciom uczącym się w warszawskich placówkach.
W ramach pomocy finansowej Instytut Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego otrzyma grant w wysokości 45 259 euro. Grant ten umożliwi wyposażenie sal w nowoczesny sprzęt ICT, utworzenie sali integracji sensorycznej oraz wyposażenie studia telewizyjnego w profesjonalny sprzęt do produkcji materiałów edukacyjnych w języku migowym polskim i ukraińskim wraz z napisami. Dzięki nagranym materiałom audiowizualnym, dzieci ukraińskie z zaburzeniami słuchu będą mogły uczyć się języka migowego polskiego, by swobodnie funkcjonować w społeczeństwie polskim i szybciej się z nim integrować.
Kolejny grant zostanie przeznaczony na rehabilitację i naukę dzieci z Ukrainy i z Polski z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 147. Projekt wart 53 617 euro pozwoli dzieciom z Ukrainy o lekkich niepełnosprawnościach na otrzymywanie tego samego poziomu edukacji, co dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce. Przy użyciu sprzętu Tomatis oraz nowoczesnego sprzętu ICT, projekt ten wesprze efektywne uczenie się oraz integrację między dziećmi ukraińskimi i polskimi.
Warszawa aktywnie współpracuje z międzynarodowymi organizacjami takimi jak Norwegian Refugee Council, International Organization for Migration, International Rescue Committee, UN Refugee Agency czy UNICEF. Dzięki wsparciu na kwotę ponad 105 mln zł prowadzone jest Centrum Edukacji i Rozwoju, które codziennie oferuje wsparcie dla ponad 200 dzieci. W sumie korzystało z niego już około 45.000 dzieci i około 10.000 dorosłych opiekunów.
Po wybuchu konfliktu, w samym tylko 2022 roku, Warszawa udało się zebrać ponad 8 mln złotych na wsparcie uchodźców podczas publicznych zbiórek. Miasto otrzymało również dwie dotacje od strony tajwańskiej – 300 tys. euro i 1 mln dolarów. Środki te były wykorzystywane między innymi na funkcjonowanie ośrodków pobytowych w Warszawie, utrzymanie Centrum Rehabilitacji UNBROKEN we Lwowie czy zakup sprzętu medycznego dla dwóch szpitali dziecięcych w Kijowie.