Funkcjonariusze Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego z dzielnicy Targówek w Warszawie zatrzymali parę, która usiłowała wprowadzić do obiegu fałszywe banknoty dolarowe. W miejscowym kantorze wymiany walut 48-letni mężczyzna oraz 59-letnia kobieta próbowali sprzedać sfałszowane dolary, które zostały natychmiast skonfiskowane przez policję. Sprawcy zostali następnie przewiezieni do policyjnej izby zatrzymań. Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga Północ, która nadzoruje to śledztwo, przedstawiła im zarzuty dotyczące próby wprowadzenia do obiegu fałszywej waluty. Za to przestępstwo grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat. Na mocy decyzji prokuratora, zatrzymani zostali objęci policyjnym dozorem.

Zdjęcie ilustrujące sytuację przedstawia dwóch stróżów prawa prowadzących zatrzymanego mężczyznę przez parking. Mężczyzna jest ubrany w brązową koszulkę na krótki rękaw i jego twarz częściowo zakrywa czarny prostokąt. Jeden z policjantów, ubrany w odblaskową kamizelkę z napisem „POLICJA”, idzie po prawej stronie zatrzymanego. Drugi funkcjonariusz, noszący szarą koszulkę na krótki rękaw i niebieskie spodenki jeansowe, idzie po lewej stronie. Twarze obu policjantów są zasłonięte.

Na innym zdjęciu widzimy policjanta prowadzącego zatrzymaną kobietę, ubraną w ciemną kurtkę oraz ciemne spodnie. Jej twarz jest częściowo zakryta przez czarny prostokąt, a jej ręce trzyma założone z tyłu, skute kajdankami.

Wiadomość o oszustach wpłynęła do Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego z Targówka kilka dni temu. To pracownik kantoru wymiany walut zgłosił podejrzenia dotyczące przekazanych mu przez kobietę banknotów – było to 800 dolarów amerykańskich. Uznając banknoty za sfałszowane, mężczyzna powiadomił Policję.

W międzyczasie na miejscu pojawił się mężczyzna będący partnerem kobiety. Policjanci po wysłuchaniu relacji pracownika kantoru, zatrzymali 48-letniego mężczyznę i udali się z nim do jego miejsca zamieszkania. Tam również znaleźli jego 59-letnią partnerkę. Przeszukując ich dom, funkcjonariusze znaleźli i skonfiskowali dodatkowe kwoty pieniędzy w walucie zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Pieniądze te para gromadziła przez ostatnie lata.

48-latek i 59-latka zostali przewiezieni do policyjnej izby zatrzymań przy ulicy Jagiellońskiej. Następnego dnia policjanci przekazali ich do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga Północ na przesłuchanie. Oboje usłyszeli zarzuty dotyczące próby wprowadzenia do obiegu fałszywych banknotów. Za to przestępstwo grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator nadzorujący sprawę zastosował wobec pary środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.