Stolica Polski, Warszawa, po raz kolejny wyraża swoją solidarność z globalnym ruchem ochrony środowiska, biorąc udział w wydarzeniu Godzina dla Ziemi. Tym razem akcja ma miejsce 23 marca, w sobotę. Wybrana infrastruktura miejska będzie poddana symbolycznemu „zaciemnieniu” poprzez wyłączenie zewnętrznych świateł i iluminacji na okres jednej godziny. Ruch ten ma na celu podkreślenie znaczenia działań na rzecz ochrony naszej planety. W tym roku, tematem przewodnim wydarzenia są rzeki.

Godzina dla Ziemi to coroczne wydarzenie, które tym razem przypada na sobotę, 23 marca. W odpowiedzi na apel organizatorów, warszawskie instytucje zdecydowały się wyłączyć iluminacje swoich budynków pomiędzy godziną 20:30 a 21:30. W tej symbolicznej ciszy, gasnące światła miejsc tak ikonicznych jak Pałac Kultury i Nauki, mury obronne Starego Miasta czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będą emanować cichym przekazem o konieczności troski o naszą planetę.

Za organizację wydarzenia odpowiada WWF, a patronat honorowy nad nim objął prezydent m.st. Warszawy.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Godziny dla Ziemi są rzeki i konieczność ich renaturyzacji, czyli przywrócenia do naturalnego stanu. W kontekście stolicy Polski, temat ten niewątpliwie kojarzy się z Wisłą. Jak informuje na swojej stronie WWF, Wisła jest jedyną rzeką w Europie, która na ponad 300-kilometrowym odcinku zachowała swój naturalny charakter. Ten środkowy fragment biegu rzeki, od Sandomierza do Płocka, jest chroniony jako część Obszarów Natura 2000. Wisła jest również miejscem o unikalnej różnorodności biologicznej na skalę europejską.

Już od kilku lat Dzielnica Wisła mocno angażuje się w działania na rzecz ochrony rzeki, organizując regularne akcje sprzątania brzegów Wisły. Pierwsza z nich w tym roku odbędzie się równolegle z Godziną dla Ziemi, 23 marca, we współpracy z WWF. Wszyscy chętni do udziału w sprzątaniu zostaną wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci. Jako podziękowanie za zaangażowanie, uczestnicy otrzymają plakaty Oli Jasionowskiej związane z tematyką Wisły. Dodatkowo, firma Galar Warsaw by Boat zaprosi wszystkich, którzy przekazują pełen worek zebranych śmieci na krótki rejs widokowy. Akcja sprzątania rozpocznie się o godzinie 12:00 na plaży Rusałka (w pobliżu Warszawskiego ZOO) i potrwa do godziny 14:00.