Prawobrzeżna część Warszawy, znana jako Praga-Północ, wzbogaciła się o nowy wpis na listę swoich zabytków. Dotyczy to kamienicy mieszczącej się pod adresem ulica Mackiewicza 1, wyjątkowego przykładu modernistycznego budownictwa. Zgodnie z procedurą, postępowanie w tym względzie zostało rozpoczęte z inicjatywy urzędowej.

Zasługujący na uwagę obiekt położony jest w północno-zachodniej części ulicy Mackiewicza – jest to miejsce, gdzie krzyżują się ulice Targowa i Kijowska. Andrzej Mizera, rzecznik mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, podkreśla, że wartość artystyczną budynku stanowi nie tylko niecodzienna symetria bryły i dekoracji, ale także istotne znaczenie historyczne dla ulicy Mackiewicza i całej dzielnicy Praga-Północ. Kamienica powstała w latach 30. XX wieku, kiedy to panował styl modernistyczny, charakteryzujący się jasnymi wnętrzami i nowoczesnymi pomieszczeniami z dobrze wyposażonymi kuchniami i łazienkami.

Rzecznik konserwatora zabytków zauważa, że kamienica ma również ogromną wartość naukową. Wnętrza budynku zachowały charakterystyczne dla epoki materiały, takie jak różowe lastryko oraz mosiężne klamki na drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych. Co więcej, kamienica od początku była wyposażona w windę osobową.

Wzniesiona na przełomie lat 1936-37 kamienica została zaprojektowana dla Józefa Holtorfa i Henryka Bieleckiego przez architektów Bolesława Szmidta i Józefa Vogtmana. Mimo trudności II wojny światowej, budynek nie doznał poważnych uszkodzeń i służy mieszkańcom do dzisiaj jako budynek komunalny. Na przestrzeni lat ściana budynku gościła różne formy artystyczne – około 1974 roku pojawiła się tam duża reklama V Oddziału PZU z ulicy Kijowskiej 11, a w 2015 roku powstał mural o nazwie „Dziura w całym”. Kamienica jest teraz cennym przykładem późnego funkcjonalizmu na Pradze-Północ, charakteryzującym się dynamiczną fasadą oraz tarasem z balustradą zdobioną elementem w kształcie litery V. Obecnie znajduje się w niej kilkanaście lokali mieszkalnych oraz jeden lokal usługowy.