Oddział do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją, istniejący przy Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VI, przeprowadził operację na terenie Wawra. Jej wynikiem było rozbicie nielegalnej linii produkcyjnej wyrobów tytoniowych oraz przechwycenie prawie 260.000 sztuk papierosów gotowych do sprzedaży. Głównym podejrzanym jest 48-letni obywatel Armenii, który już usłyszał zarzuty w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga Północ. Prokurator zarządzający sprawą postanowił objąć go policyjnym dozorem.

Przez kilka ostatnich miesięcy, funkcjonariusze specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej i korupcji pod egidą północnopraskiej komendy, prowadzili dochodzenie dotyczące nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Zgromadzone przez nich informacje, zwłaszcza te pochodzące od osób związanych z handlem fałszywymi papierosami, zostały dokładnie przeanalizowane.

Zakrojone na szeroką skalę działania policji osiągnęły punkt kulminacyjny w ubiegłym tygodniu, kiedy to na jednej z posesji w warszawskim Wawrze odkryto nielegalną fabrykę papierosów. Gdy podejrzany o prowadzenie tej działalności mężczyzna pojawił się na miejscu, policjanci natychmiast sprawdzili jego dane i przeszukali samochód, którym przybył. Znaleziono w nim kartony pełne paczek papierosów pozbawionych polskich znaków akcyzy skarbowej.

Podejrzany został zatrzymany. Policja zabezpieczyła przy nim ponad 4 tys. złotych oraz dwa telefony komórkowe. Pomieszczenie gospodarcze, będące prawdopodobnym miejscem produkcji papierosów, było zamknięte. Mężczyzna utrzymywał, że nie ma do niego kluczy. Na miejsce wezwano straż pożarną, aby przymusowo otworzyć drzwi.

Wewnątrz pomieszczenia ujawniono maszynę do produkcji papierosów, miernik wilgotności suszu tytoniowego, wagę elektroniczną, dwa worki z suszem tytoniowym oraz puste opakowania i kartony wypełnione papierosami. Taka linia produkcyjna jest w stanie wyprodukować od 15 do 20 paczek papierosów na minutę.

Na miejsce została wezwana grupa dochodzeniowo-śledcza, która przeprowadziła oględziny wszystkich przedmiotów. Elementy linii produkcyjnej oraz nielegalnie wytworzone papierosy zostały zabezpieczone na potrzeby postępowania. W sumie przechwycono prawie 260.000 sztuk nielegalnie wytworzonych papierosów, co przekłada się na stratę dla Skarbu Państwa wynoszącą ponad 340 tys. złotych.

Podejrzany obywatel Armenii został doprowadzony do komendy, a następnie przesłuchany w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga Północ, gdzie usłyszał zarzut z kodeksu karno-skarbowego dotyczący przewożenia i przechowywania wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Został objęty policyjnym dozorem na polecenie prokuratora nadzorującego sprawę.