Kiedyś popadała w ruinę, ale teraz ma stać się miejscem zamieszkania dla kilkunastu rodzin. Mowa o kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Środkowej 16, na warszawskiej Pradze Północ, która po gruntownym remoncie została oddana do użytku mieszkańców. Po przeprowadzonym procesie renowacji, budynek oferuje 14 lokali mieszkalnych oraz 4 lokale użytkowe na parterze.

Jest to kolejny zabytkowy obiekt na Pradze-Północ, który dzięki renowacji odzyskał dawną świetność. Kamienicę przy ul. Środkowej 16 odrestaurowano w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy. Uroczyste przekazanie symbolicznych kluczy do budynku przez Wiceprezydenta Warszawy Tomasza Bratka było potwierdzeniem końca prac. W rozmowie przyznał on, że lista osób oczekujących na lokal komunalny w tej części miasta jest długa i wynosi około 1000 osób. Przyznał również, że przed remontem standardy kamienicy były niskie – wszystkie udogodnienia sanitarne były umieszczone na korytarzach. Teraz nowi mieszkańcy mogą cieszyć się pełnym komfortem – każde z 14 lokali jest wyposażone w kuchnię i łazienkę.

Rewitalizacja kamienicy, obejmująca część frontową oraz dwie oficyny, trwała od 2022 roku i odbywała się pod bacznym okiem konserwatora. Budynek zaopatrzono w miejską sieć ciepłowniczą, co umożliwiło likwidację „kopciuchów”. Dodatkowo zamontowano nowe instalacje: elektryczną, wodnokanalizacyjną, teletechniczną i domofonową. Obiekt został również osuszony, izolowany i docieplony w części piwnicznej.

Podczas prac renowacyjnych na gładkiej fasadzie odtworzono neorenesansowe detale architektoniczne. Wróciły także zabytkowe balustrady balkonów, półokrągłe zwieńczenie dachu oraz gzymsy – wszystko to na podstawie przedwojennych zdjęć kamienicy i fragmentu pierzei ul. Środkowej. Zrekonstruowano również drzwi zewnętrzne do klatek schodowych oraz wrota w przejeździe bramnym. Prace remontowe obejmowały wzmocnienie konstrukcji budynku frontowego oraz oficyn, wymianę stropów i więźby dachowej, a także stolarki okiennej na drewnianą, na podobieństwo historycznych okien.

Kamienica pod numerem 16 powstała w 1870 roku jako dom dwupiętrowy z równie wysokimi oficynami. Budynki przetrwały II wojnę światową, jednak po niej rozebrano fragment jednej z oficyn. Całość prac rewitalizacyjnych prowadził Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Szacunkowy koszt tych działań wyniósł blisko 10 mln zł. Na prace remontowe oraz adaptację lokali mieszkalnych miasto pozyskało finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego, które wyniosło 5,57 mln zł.