Debaty na temat skuteczności rewitalizacji dawnej przestrzeni handlowej, znanego jako bazarek Rogatka, nadal trwają. Po tym jak kontenery, które miały stać się centrum handlu, pozostały praktycznie niezapełnione, Urząd Dzielnicy postanowił wyjaśnić tę nieco drażliwą sytuację.

Od 2011 roku teren między ulicami Grochowską a Mińską był miejscem funkcjonowania bazarku Rogatka. Z biegiem czasu miejsce to popadało w coraz gorszy stan, co skłoniło Urząd Dzielnicy do podjęcia działań mających na celu uporządkowanie tego obszaru. W wyniku tych działań powstało Centrum Lokalne Kamionek z kontenerami przeznaczonymi do handlu. Prace zakończono w lutym, jednak do tej pory pawilony pozostają niewykorzystane, co rozpoczęło debaty na temat sensowności próby ożywienia dawnej przestrzeni handlowej.

Andrzej Opala, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy, wyjaśnia sytuację następująco: „Nasz główny cel to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Chcieliśmy przekształcić to miejsce z zaniedbanego i pełnego gruzu, w ośrodek przyjazny dla lokalnej społeczności. Naszym zamysłem było stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek, co z powodzeniem udało nam się zrealizować. Miejsce to stało się centrum aktywności, oferując bezpieczne, suche i dobrze oświetlone przejście, plac zabaw dla dzieci, zieleniec, ławki i miejsce na estradę.”

Koncepcja ta była wynikiem konsultacji społecznych i ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców trwającej kilka miesięcy. Zaskakujące okazało się natomiast to, że wiele osób wyraziło chęć powrotu do handlu na terenie dawnej Rogatki, pomimo wcześniejszego braku zainteresowania zarówno ze strony kupców, jak i klientów.

Urząd Dzielnicy planuje dalsze działania w celu poprawy sytuacji na tym obszarze. Możliwe jest usunięcie pawilonów tam, gdzie będą bardziej potrzebne i przydatne. Miejscem po dawnym bazarku Rogatka będzie Centrum Lokalne Kamionek, które będzie służyć mieszkańcom jako centrum usług z toaletami i ewentualnymi punktami gastronomicznymi.

Aktualnie trwają rozmowy z potencjalnymi operatorami Targu Śniadaniowego. Urząd Dzielnicy planuje również przywrócenie obwoźnego handlu w tym miejscu. Pawilony po dawnej Rogatce będą dostępne dla mieszkańców i lokalnych aktywistów, zgodnie z ich wcześniejszymi oczekiwaniami, aby miejsce to służyło jako centrum kultury, edukacji i informacji.