Potrzebujemy Twojej uwagi! Ostrzegamy przed nieznajomymi, którzy próbują dostać się do mieszkań pod różnymi pretekstami. Oszuści są sprytni i potrafią wykorzystać różne metody, aby zdobyć korzyści finansowe na koszt niewinnych ludzi. Wielokrotnie udają pracowników administracyjnych, urzędników państwowych, wolontariuszy z organizacji charytatywnych, sąsiadów, a ostatnio nawet pracowników firm zajmujących się wymianą okien… Bez względu na to, kim twierdzą, że są, ich prawdziwy cel jest zawsze ten sam – wyłudzenie. Dlatego też chcielibyśmy podzielić się kilkoma radami, które pomogą Ci unikać takich sytuacji.

Oszuści coraz częściej udają pracowników firm wymieniających okna, co wiąże się z bezpośrednim wejściem do Twojego domu. Ale zanim zaprosisz nieznajomego do swojego domu, zawsze sprawdź kilka rzeczy:

Zawsze wezwij firmę lub organizację, której rzekomo reprezentuje i upewnij się, że mogli wysłać kogoś do Ciebie. Wymagaj pokazania dowodu tożsamości i dokładnie go przeanalizuj. Pamiętaj również, że każda wizyta zarządców nieruchomości jest zazwyczaj zapowiadana wcześniej, np. przez ogłoszenie na klatce schodowej lub informację od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jednak uważaj na telefoniczne powiadomienia, ponieważ mogą one pochodzić od oszustów.

Uważaj również na oszustów, którzy proszą o możliwość zostawienia notatki dla sąsiada. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, mogą oni skorzystać i wejść do mieszkania. Często działają w dwójkach – jeden prosi o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych lub kuchenki, odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie okrada mieszkanie.

Bądź ostrożny/-na podczas zakupów od obnośnych sprzedawców. Czasem podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów twoje pieniądze i biżuteria mogą zniknąć.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, poproś sąsiada o pomoc. Obecność osób trzecich zwykle odstrasza potencjalnego złodzieja.