Na czterech odcinkach ulic prowadzących do Wilanowa, łączących plac Unii Lubelskiej z Czerniakowską, po ukończeniu przebudowy wrócił ruch. Obejmują one łącznie 2,5 km trasy i umożliwiły kierowcom ponowne korzystanie z ulic Goworka i Spacerowej, które przecinają Puławską i Belwederską. Ulica Gagarina też powróciła do sieci komunikacyjnej.

Przebudowane ulice na trasie tramwajowej do Wilanowa i Gagarina, pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, zostały pokonane przez budowniczych, którzy wykorzystali specjalne nagrzewnice do układania asfaltu na Spacerowej. Przed świętami, zgodnie z wcześniejszym zapewnieniem, otworzyli te ulice na odcinku 2,5 km, ułatwiając mieszkańcom ostatnie zakupy świąteczne i odwiedziny u rodziny czy przyjaciół na Dolnym Mokotowie. Po świętach komfort powrotu do pracy z pewnością wzrośnie dzięki łatwiejszemu i szybszemu dojazdowi.

Sytuację przed rozpoczęciem budowy tramwaju przywrócono na placu Unii Lubelskiej. Autobusy linii 222 i N37 oraz kierowcy mogą teraz ponownie korzystać z ulicy Puławskiej od Goworka w kierunku placu. Wrócił również ruch samochodów i jednośladów na ulicach Goworka i Spacerowej, prowadzących tylko w dół do Belwederskiej i dalej prosto do Gagarina. Jednak autobusy linii 119, 501, 519 i 522 skręcają w prawo na Belwederską.

Na północnej jezdni Gagarina ustalono ruch dwukierunkowy, od Belwederskiej do Sieleckiej, a dalej, od Sieleckiej do Czerniakowskiej, obie strony drogi są już przejezdne. Jest to szczególnie istotne dla autobusów, które przestały poruszać się objazdami ulicami Nabielaka i Sułkowicką i wróciły na trasy biegnące bezpośrednio przez Gagarina. Autobusy linii: 131, 167, 168, N31 i N81 oraz linia 180 kursują teraz ulicami Goworka i Spacerową w kierunku Belwederskiej, a następnie prosto Gagarinem. Linia 119 jedzie ulicami: Batorego, Waryńskiego, Goworka, Spacerową, Belwederską i Chełmską.

Prace budowlane na skrzyżowaniu Belwederskiej z Dolną i Chełmską, obejmujące budowę nowego ciepłociągu i torów tramwajowych, mają rozpocząć się podczas ferii zimowych. Wykonawca projektu, Budimex, planuje również zmiany na dwóch kolejnych skrzyżowaniach przy Witosa i Wilanowskiej w styczniu. W pierwszym kwartale 2024 roku ruch drogowy w Wilanowie Królewskim i Wysokim ma być przesunięty na nowo zbudowaną jezdnię.

Wiosną 2024 roku tramwaj ma kursować ulicą Gagarina i dotrzeć do Wilanowa na początku roku szkolnego 2024 roku. Podczas budowy tramwaju do Wilanowa wykonawca przewidział posadzenie 640 drzew, ale dzięki dodatkowym nasadzeniom liczba ta wzrosła do 890. Do tej pory posadzono 390 drzew, a kolejne 60 zostało przesadzonych, w tym siedem 19 grudnia – z ulicy św. Bonifacego.

Informacje na temat zmian w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Wiadomości o trasach pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego są dostępne na stronie: wtp.waw.pl. Na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można również zlecić bezpłatne powiadomienie o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.