Z okazji nadchodzących świąt, stolica Polski przyozdobiona została w różnorodne dekoracje świetlne. Wielką atrakcją jest Trakt Królewski, który wypełniony jest efektownymi ozdobami przypominającymi wystrój Warszawy sprzed 50 lat. Na placu Zamkowym natomiast, małymi krokami przybywa dekoracji nawiązujących do tradycyjnych świąt. Natomiast na prawym brzegu Wisły, na terenie Pragi, nie jest tak łatwo odnaleźć się w świątecznej atmosferze.

Rozpoczęcie funkcjonowania świątecznej iluminacji miało miejsce w środę. Zarówno na Trakcie Królewskim, jak i na ulicy Świętokrzyskiej zaczęły pojawiać się niesamowite świetlne instalacje. Są tam zarówno tradycyjne bombki i choinkowe lampki, jak i saturatory, sklepowa waga czy telefon z tarczą. Starodawne auta marki Warszawa i Syrena oraz kultowy motorower Ryś również znalazły swoje miejsce w dekoracjach.

Na Krakowskim Przedmieściu z kolei, latarnie pokryły dekoracje w formie zielonych girland, ozdobione przez ponad 500 ogromnych żarówek inspirowanych najbardziej popularnymi przed laty lampkami choinkowymi z fabryki w Pabianicach. Na drzewach po obu stronach Traktu zainstalowane zostały cyfrowe lampki, które zmieniają kolory zgodnie z porą roku – dzięki temu stworzą barwną podróż od wiosny do zimy.

Iluminacja ma również aspekt edukacyjny dla najmłodszych. Dzieci mogą poznać klimat dzieciństwa swoich dziadków, bawiąc się na retro karuzelach i zabawkach na Skwerze Hoovera. Mocnym punktem iluminacji jest również plac Zamkowy, gdzie można podziwiać wielki napis „Warszawa” o wysokości 8,5 metra oraz tradycyjną choinkę mierzącą 27 metrów, rozświetloną przez 40 tysięcy diodowych światełek.

Jednak co stało się z iluminacją na Pradze? W przeszłości most Śląsko-Dąbrowski, al. Solidarności, pl. Wileński i ul. Targowa były pięknie przyozdobione. Niestety od kilku lat świąteczne dekoracje tam zniknęły. Jak poinformował nas Jakub Dybalski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich, iluminacja na Pradze była częścią miejskiej iluminacji do zimy 2019/20. Z powodu pandemii i koniecznych oszczędności związanych z trudną sytuacją finansową samorządów, miasto ograniczyło zakres iluminacji świątecznej.

Wyjątkiem jest iluminacja na Trakcie Królewskim, która jest zadaniem specjalnym zleconym ZDM-owi przez prezydenta. Jak wyjaśnia Dybalski, iluminacja ulic, poza iluminacją mostów, jest kompetencją dzielnic. Nic nie stoi na przeszkodzie, by radni Pragi-Północ zdecydowali o takim przedsięwzięciu – dodaje rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.