Pojawiły się kolejne próby wyłudzeń ze strony oszustów, którzy korzystając z elektronicznej poczty starają się podszyć pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Próby te mają miejsce z coraz większym natężeniem, dlatego szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na naszą czujność i ostrożność. Należy pamiętać, że przestępcy nieustannie czekają na nasze pomyłki.

W ostatnim okresie funkcjonariusze CBŚP zaobserwowali wzmożoną działalność przestępców, którzy poprzez e-mail próbują się uwierzytelnić jako pracownicy Centralnego Biura Śledczego Policji. Takie osoby w masowy sposób wysyłają nieprawdziwe wezwania do CBŚP, zawierające informacje o fikcyjnym „przejęciu komputera” przez służby policyjne, pod pretekstem wykrycia między innymi pornografii dziecięcej.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy odpowiadać na takie wiadomości. Nie wolno również ujawniać naszych danych osobowych nieznajomym osobom, jak również informacji, które umożliwiają zdalne zarządzanie kontem bankowym, kodów BLIK, informacji z karty kredytowej, a także danych dotyczących kryptowalut i gotówki. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować przy klikaniu w podejrzane linki, które są przesyłane drogą mailową.

Jeżeli otrzymaliśmy już taką wiadomość, to bez wątpienia jest to próba wyłudzenia. Pamiętajmy w takiej sytuacji o szczególnej czujności i ostrożności!